Organizacja ślubu krok po kroku

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Nic więc dziwnego, że młodej parze zależy, by był wyjątkowy i dopięty na ostatni guzik. Jednak etap planowania tej uroczystości może na początku przerażać ze względu na ogrom rzeczy do załatwienia. Od czego zacząć?

Organizacja ślubu – Etap I

Najważniejsze na pierwszym etapie planowania jest określenie jaki rodzaj uroczystości chcecie zorganizować. Inne sprawy będziecie bowiem załatwiać decydując się na ślub kościelny, a inne w przypadku ślubu cywilnego. Najlepiej zdecydować około 2 lata przed planowanym terminem ślubu. To także czas na sporządzenie listy gości oraz wybór sali weselnej i większości usługodawców. Kiedy już uda wam się zająć termin sali, zajmijcie się zarezerwowaniem daty w kościele. Oczywiście o to łatwiej niż o salę weselną, ale może zdarzyć się, że ktoś was uprzedzi i będzie chciał wziąć ślub w tym samym terminie, dlatego lepiej zainteresować się tym odpowiednio wcześnie. Jeśli chcecie, by na waszym ślubie była oprawa muzyczna, zacznijcie szukać zespołów i również zarezerwujcie termin. Dziś to bardzo popularna usługa, a więc tacy muzycy cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, co przekłada się na mniejszą ilość wolnych terminów. Od razu zdecydujcie czy potrzebujecie florystki, która zadba o piękne kwiaty na waszym ślubie oraz weselu i skontaktujcie się z wybraną przez was osobą.

Organizacja ślubu – Etap II

Kolejny etap waszych przygotowań do ślubu powinien rozpocząć się na około rok przed uroczystością. To dobry moment na wytypowanie świadków oraz poproszenie wybranych osób o pełnienie tych funkcji. W tym czasie warto też odbyć nauki przedmałżeńskie oraz udać się do poradni życia rodzinnego. W przypadku ślubu kościelnego to obowiązkowe kroki, by móc zawrzeć związek małżeński. Co istotne, zaświadczenia te są bezterminowe, a więc możecie zrobić to nawet wcześniej. Warto dowiedzieć się jakie zasady obowiązują w parafii, w której bierzecie ślub, gdyż w każdej może być nieco inaczej. Dobrze jeśli zasięgniecie opinii znajomych, którzy niedawno sami odbywali takie nauki. Są one organizowane w różny sposób, a niektóre miejsca oferują naprawdę wartościowe i interesujące kursy. Zaświadczenia o odbyciu nauk i wizycie w poradni są niezbędne, by spisać protokół przedślubny. Jednak to możecie zrobić najwcześniej 3 miesiące przed ślubem.

Organizacja ślubu – Etap III

Ten etap przygotowań jest najważniejszy dla tych, którzy biorą ślub cywilny. Datę ślubu można wówczas ustalić dopiero 6 miesięcy przed wydarzeniem. Od tego momentu możecie zająć się formalnościami wymaganymi przez Urząd Stanu Cywilnego. Wynika to z ważności odpisów, które są do tego potrzebne. W przypadku ślubów konkordatowych także wtedy możecie załatwiać formalności w urzędzie. Oczywiście jeśli bardzo wam zależy na wcześniejszym ustaleniu daty ślubu możecie spróbować załatwić to z urzędem. Jeśli traficie na kogoś miłego to jest szansa, że wstępnie zarezerwuje wam upragniony termin.

Czy decydując się na ślub cywilny musicie brać go w waszym miejscu zamieszkania lub zameldowania? Nie, możecie zrobić to w dowolnym USC. W przypadku ślubu cywilnego w plenerze musicie załatwić formalności w USC przypisanym miejscu, w którym odbędzie się wasz ślub. Na tym etapie przygotowań zamówcie również obrączki. Możliwe, że będziecie musieli na nie trochę zaczekać, więc by zaoszczędzić sobie dodatkowego stresu lepiej załatwić to trochę wcześniej.

Organizacja ślubu – Etap IV

Najwcześniej 3 miesiące przed ślubem możecie zacząć dopełniać formalności w kościele. Odpisy kościelne są bowiem ważne jeszcze krócej od tych z USC. Jeśli planujecie ślub kościelny w plenerze, to formalności załatwiacie trochę wcześniej, gdyż po prostu jest ich więcej. Kiedy nie zdecydowaliście się na florystkę i sami chcecie zadbać o kwiaty na waszym ślubie, jest to dobry moment na ich zamówienie. To kiedy należy to zrobić zależy od kwiaciarni. Niektóre przyjmują rezerwacje miesiąc wcześniej, a innym wystarczy zaledwie tydzień. Nie odkładajcie tego jednak na ostatnią chwilę i dowiedzcie się jakie zasady obowiązują w wybranej przez was kwiaciarni.

Redakcja

Na blogu znajdziesz szereg poradników, inspiracji i ciekawostek z zakresu organizacji ślubów, wesel, przyjęć okolicznościowych, jak również informacje i porady o szeroko pojętym stylu życia.

Przeczytaj także