Otwieramy firmę z małżonkiem – porady dla początkujących

mlode-malzenstwo

Trudno o lepszy czas na zmiany w dotychczasowym życiu niż nowy rok. Jego nadejście zachęca do wcielania w życie nawet najodważniejszych pomysłów. Pozwala też na znalezienie motywacji do ich realizowania nawet, jeśli pojawiają się pewne trudności. Jeśli więc już od jakiegoś czasu myślimy o otwarciu firmy, teraz może być na to najlepszy czas. Zanim jednak przystąpimy do działania, powinniśmy zapoznać się z kilkoma poradami.

Po pierwsze – przekonajmy się, czy możemy prowadzić w kraju działalność gospodarczą

Często można usłyszeć, że zakładanie i prowadzenie firmy jeszcze nigdy nie było tak proste, jak ma to miejsce obecnie. Nie oznacza to jednak, że nie mamy na tym polu żadnych ograniczeń. Najpoważniejsze wiąże się z wiekiem osoby, która myśli o spróbowaniu swoich sił w biznesie. Polskie prawo jest tu bardzo precyzyjne, prowadzenie firmy jednoosobowej jest więc możliwe jedynie wtedy, gdy jest się osobą pełnoletnią. Owszem, osoby niepełnoletnie również mogą wcielać w życie swoje odważne pomysły. Muszą jednak korzystać ze wsparcia ustawowych przedstawicieli.

Po drugie – sprawdźmy, czy musimy w ogóle zarejestrować firmę

Działalność gospodarcza jest, w myśl polskich przepisów, zorganizowaną działalnością o charakterze zarobkowym. Jest wykonywana we własnym imieniu, w sposób ciągły i wymaga rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Przepisy dopuszczają jednak sytuację, w której chce się podjąć działalność, ma się jednak świadomość tego, że będzie ona generować jedynie niewielkie przychody. W takim przypadku można ją prowadzić bez konieczności rejestrowania się jako przedsiębiorca. Wymogiem koniecznym jest tu dbanie o to, aby przychody miesięczne czerpane z jej tytułu w żadnym miesiącu nie przekraczały 50 procent minimalnego wynagrodzenia. Przywilej ten jest zarezerwowany dla osób fizycznych. Można z niego korzystać jedynie, gdy nie prowadzi się nie tylko działalności w ramach spółki cywilnej, ale i tak zwanej działalności regulowanej (wymagającej uzyskania koncesji lub zezwolenia). Co ważne, pewnym obostrzeniem jest też zakaz wykonywania działalności gospodarczej przez 60 wcześniejszych miesięcy.

Po trzecie – mądrze wybierzmy adres podany w rejestrze

Gdy w grę wchodzą kwestie związane z prowadzeniem firmy, prawo otwiera przed nami kilka możliwości. Nie musi mieć ona wcale tylko jednej stałej siedziby. Co więcej, firmowe biuro może być biurem wirtualnym a nawet coworkingowym. Przedsiębiorca ma tu pełną dowolność i może z niej korzystać. Tak naprawdę, oczekuje się od niego przede wszystkim zgłoszenia adresu do doręczeń, bo właśnie w ten sposób będzie się z nim kontaktować większość urzędów.

smutna-kobieta-przy-biurku

Po czwarte – sprawdźmy, czy nie potrzebujemy pozwolenia

Przedsiębiorcy mają, co do zasady, możliwość swobodnego działania. Nie zawsze oznacza to jednak, że nie potrzebują zgody na to, aby świadczyć konkretne usługi. Takie podejście mogłoby okazać się dość niebezpieczne, w pewnych okolicznościach nie ma więc mowy o prowadzeniu działalności gospodarczej bez uzyskania odpowiedniego pozwolenia. Pozwolenie to może mieć różne formy. Prawo mówi więc zarówno o zezwoleniach i licencjach, jak i koncesjach, a nawet o wpisie do rejestru działalności regulowanej.

Po piąte – poszukajmy dobrego biura rachunkowego

Nie ma mowy o obowiązku powierzenia prowadzenia firmowej księgowości podmiotowi zewnętrznemu. Bardzo często właśnie takie rozwiązanie sprawia jednak wrażenie najbardziej przemyślanego. Osoby, które decydują się na taki krok nie ukrywają, że niesie on za sobą szereg korzyści. Pozwala poczuć się pewnie na rynku, zwalnia też z obowiązku nieustannego śledzenia zmieniających się regularnie przepisów.

Biura rachunkowe działają dziś zarówno w największych miastach, jak i w niewielkich miejscowościach. Wiele z nich specjalizuje się zresztą właśnie w niesieniu pomocy tym podmiotom, które dopiero debiutują na rynku. Warto zapoznać się z ich ofertą i nawiązać współpracę z najciekawszym z nich nawet, jeśli może wydawać się to sporym obciążeniem dla firmowego budżetu.

Jednym z ciekawszych biur rachunkowych jest firma Tax Bonus z miasta Dąbrowa Górnicza. Jest to biuro, które posiada ubezpieczenie OC, kadra pracowników posiada certyfikaty księgowe oraz szerokie kompetencje, które przydadzą się w prowadzeniu zarówno małego, jak i dużego biznesu. Doradztwo podatkowe, bezpieczna optymalizacja, fachowość i wykorzystanie nowoczesnych technologii, które mają za zadanie zminimalizowanie błędów księgowych wynikających z błędnego wprowadzenia danych do systemów księgowych. Dysponując innowacyjnymi rozwiązaniami, można istotnie zmniejszyć ryzyko popełnienia błędów i tym samym zwiększyć bezpieczeństwo księgowe rozliczanych podmiotów. Nie bez znaczenia jest też zakres świadczonych usług. Większe firmy oczekują od biura rachunkowego, że nie tylko zajmie się ono księgowością, ale również będzie ogarniało kadry oraz płace, jak również pomoże w dodatkowych rzeczach jak rozliczanie dotacji z UE czy UP.

Wybierając biuro rachunkowe warto pozyskać kilka ofert z danego miasta, skrupulatnie je zweryfikować i umówić się na rozmowy z 2-3 najlepiej pasującymi.

Redakcja

Na blogu znajdziesz szereg poradników, inspiracji i ciekawostek z zakresu organizacji ślubów, wesel, przyjęć okolicznościowych, jak również informacje i porady o szeroko pojętym stylu życia.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *