Przekaż 1% podatku, kilka kroków do wsparcia chorego!

rączki trzymają serduszko

Na wstępie chciałbym napisać, że nazywam się Tomasz i choruję na zanik mięśni, co roku staram się promować zbiórkę „przekaż jeden procent podatku” publikując treści na ten temat. Sytuacja jest na tyle zabawna, że czas tak szybko płynie a ja musze pisać już treści w kolejnym roku o tym samym czasie, to chyba Déjà vu. Zatem witam w kolejnym roku zbierania funduszy i zapraszam do lektury w której dowiesz się jak pomóc…

avalon-koniew

Jak działa zbiórka przekazania 1% podatku?

Wielu podopiecznych jak i same fundacje „walczą” o ten 1%, a co to takiego i jak to wywalczyć?! 1% to inaczej znana największa zbiórka „przekaż 1% podatku”, tą możliwość w naszym kraju mamy od początku 2004 roku kiedy to zmieniło się nasze prawo. Zapis mówi płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych mają możliwość wskazania konkretnej Organizacji Pożytku Publicznego (OPP) której przekażą swój 1% czyli pomniejszony podatek o przekazywaną kwotę na konkretny cel. Kwota ta nie może przekroczyć jednego procenta podatku należnego fiskusowi.

Coś nowego się pojawiło, nie każdy o tym wiedział, przekazywanych środków w owym czasie było mało. Jednak akcje promocyjne, wzrost liczby fundacji a tym samym podopiecznych przyczyniły się do coraz większej ilości osób uczestniczących w przekazywaniu 1%. Liczba przekazujących rośnie z roku na rok co za tym idzie kwota przekazana na rzecz OPP również wzrosła. W 2020 roku byłą najwyższa z dotychczasowych i wynosiła 907 mil zł. Jednak można tą kwotę zwiększyć gdyż nie wszyscy jeszcze mają świadomość że taka możliwość istnieje lub się boją „nowego”.

Na przykładzie formularza PIT-37 przekazujemy 1%

Największa część podatników rozlicza roczne zeznanie podatkowe przez druk PIT-37, po wypełnieniu najważniejszego czyli obliczenia ile należy się urzędowi skarbowemu przechodzimy do rubryk 137 w tabeli J oraz 139 w tabeli K.

wypelniamy-pit-jeden-procent

Tabele te uzupełniamy w następujący sposób (moimi danymi):

  • KRS: 0000270809 – sam numer wpisujemy w pole 137 w tabeli J
  • cel szczegółowy: Koniew 4907 – moje nazwisko z numerem wpisujemy w pole 139
  • Natomiast pole 138 w tabeli J uzupełniamy wyliczoną kwotą 1% podatku należnego.

Jak to wypełnić i się nie namęczyć?

Wymienię trzy popularne metody, sam dostosuj je do własnych wymagań.

  • Ręczne wypełnianie druku PIT-37 – wszystko liczysz i wypełnić trzeba ręcznie. Na końcu dostarczyć do odpowiedniego urzędu skarbowego – osobiście, listem poleconym , do skrzynki podawczej.
  • Uzupełnić moimi danymi propozycję która dostępna jest po zalogowaniu do Twój e-PIT na portalu podatki.gov.pl
  • Wejść na moją stronę miopatia.pl/1procent.php tu zawsze aktualny link do aplikacji e-PITY która posiada już moje dane a Tobie pomoże się rozliczyć a następnie wysłać druk elektronicznie do fiskusa.

Czy jestem na minusie przekazując 1% podatku?

Absolutnie nie ma takiej możliwości aby coś na tym stracić finansowo. Brak wskazania organizacji pożytku publicznego wiąże się z tym że cała kwota podatku należnego fiskusowi trafia do skarbonki państwa, natomiast gdy weźmiesz udział i przekażesz na kogoś swój 1% podatku to z tej należnej kwoty którą i tak musisz przekazać wyliczasz 1% i sam decydujesz kogo wesprzeć. Pomagasz i nic nie tracisz to jest możliwe raz w roku aby wesprzeć tych którzy potrzebują tego wparcia.

Pełna informacja o mnie:

  • https://www.miopatia.pl – (moja strona gdzie pisze wszystko co i jak)
  • https://www.facebook.com/Miopatia.Mitochondrialna/
  • https://www.fundacjaavalon.pl/nasi_beneficjenci/tomasz_koniew_4907.html

Redakcja

Na blogu znajdziesz szereg poradników, inspiracji i ciekawostek z zakresu organizacji ślubów, wesel, przyjęć okolicznościowych, jak również informacje i porady o szeroko pojętym stylu życia.

Przeczytaj także