Wybór odpowiedniej baterii prysznicowej to gwarancja wygody i funkcjonalność samego urządzenia. Czym się kierować przy wyborze tego urządzenia?
Różnice między modelami wannowymi i prysznicowymi
Rynek hydrauliczny oferuje szeroką gamę kranów do pryszniców i łazienek. Aby wyeliminować prawdopodobieństwo nieprawidłowego wyboru, musisz znać główne różnice między bateriami do pryszniców i łazienek. Baterie natryskowe nie mają wylewki. Ich rozmiary są często małe. Baterie prysznicowe są stałe lub obrotowe. Te pierwsze nie posiadają ruchomych elementów, są sztywno przytwierdzone do ściany. Te ostatnie mają elastyczną podstawę, która umożliwia ich obracanie w dowolnym kierunku. Baterie łazienkowe są często wyposażone w ręczną regulację. Posiadają specjalne nasadki do konewki, które pozwalają zamocować ją na żądanej wysokości. Nowoczesne modele baterii do natrysków bez wylewki są często wyposażone w sterowanie elektroniczne, termostat. Wszystkie rodzaje baterii prysznicowych są tradycyjnie podzielone na kilka odmian:
- jednouchwytowa;
- dwuzaworowa;
- z termostatem;
- kaskadowe;
- ze sztywną podstawą;
- ze stojakiem i konewką;
- wbudowane;
- sensoryczne.
Mechanizm
Jednouchwytowa bateria do kabin jest najłatwiejsza w obsłudze i użytkowaniu. Rzadko kiedy jest instalowana przez wykwalifikowany personel. Pojedyncza dźwignia jest łatwa w obsłudze – wystarczy obrócić uchwyt. Zawory kranowe mają często kształt „krzyża”. Aby wyregulować temperaturę wody, będziesz musiał wykonać znacznie więcej czynności niż za pomocą jednej dźwigni. Pomimo tego, że pojedyncza dźwignia jest wygodniejsza w użyciu, wielu użytkowników nadal preferuje urządzenia dwuzaworowe. Mieszalniki dwuzaworowe wyposażone są w uszczelki gumowe i tarcze ceramiczne. Twarda woda oraz zanieczyszczenia przyczynią się do zużycia tych elementów, dlatego zaleca się ich częstą wymianę. Tarcze ceramiczne są trwalsze niż podkładki gumowe, jednak ich cena jest kilkakrotnie wyższa. Ponadto zmniejszają poziom hałasu pochodzącego z wylewającej się wody.
Typ baterii z termostatem do kabin pojawił się nie tak dawno na rynku wodno-kanalizacyjnym, jednak zyskał już na popularności. Termostat to mały panel, na którym znajdują się dźwignie sterujące. Często są to przyciski do włączania, wyłączania, regulacji temperatury wody. Jedną z najważniejszych korzyści jest możliwość zapisywania ustawień wstępnych. Tym samym przy każdym włączeniu wody kaskada z termostatem będzie utrzymywała temperaturę dostarczanej wody w ustalonym z góry przedziale. Jeśli w domu są dzieci, najlepszą opcją byłoby zainstalowanie baterii bez wylewki do kabin ze wbudowanym termostatem. Kaskada ma dość kompaktowe rozmiary, które pozwalają na umieszczenie urządzenia bez zajmowania dodatkowego miejsca. Wygodne są baterie, które są wyposażone w słuchawkę prysznicową ze stojakiem.
Naścienna i wbudowana
Stojaków prysznicowych nie należy mylić z zestawami prysznicowymi. Są one oddzielnie montowane wężem z konewką i mocowaniami ściennymi. Takie urządzenia mają osobne miejsce do mocowania węża – pozwala to na wygodne przymocowanie go do uchwytu. Do wbudowanych półek prysznicowych bez wylewki można przymocować mydelniczkę, myjkę, golarkę lub pędzel. Wbudowane stojaki prysznicowe do kabin są łatwe w montażu i obsłudze. Instalacja ich nie stanowi problemu nawet dla osoby niedoświadczonej. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami producenta.
Baterie do zabudowy bez wylewki, jak sama nazwa wskazuje, są wbudowane w ścianę. Są wskazane dla tych użytkowników, którzy preferują surowy styl. Widoczną częścią jest dźwignia sterująca i panel dekoracyjny. U góry znajduje się konewka bez gąsiora. Takie rozwiązanie pozwala ukryć większość połączeń hydraulicznych w ścianie, a tylko elementy sterowania ciepłą i zimną wodą, a także sama konewka pozostają w zasięgu wzroku. Mogą być też wyposażone w termostat. Regulacja odbywa się automatycznie natychmiast po włączeniu wody.
Sztywne baterie natryskowe
Sztywne baterie są niezwykle popularne. Cechuje je wszechstronność – nowoczesne baterie https://armadesi.pl/11-baterie-prysznicowe ze sztywnym stelażem łazienkowym często wyposażone są w specjalne uchwyty. To tez łatwość instalacji oraz design. Ponieważ wpust nie ma ruchomych elementów, takich jak elastyczny wąż, konstrukcja ma zwiększoną żywotność.