Kanapy do salonu – jak wybrać tę idealną

sofa lewa

Jednym z głównych mebli w salonie jest zawsze kanapa. Czasem obok kanapy stoją jeszcze fotele, a czasem jest ona jedynym meblem wypoczynkowym w salonie. W zależności od wielkości salonu wybieramy taką wielkość kanapy, aby stanowiła ona wygodny mebel wypoczynkowy i nie zajmowała całej przestrzeni salonu.

Jaki rozmiar kanapy wybrać?

Podstawową kwestią podczas wyboru kanapy do salonu jest jej rozmiar. Jeżeli salon jest niewielki, także kanapa nie powinna być zbyt duża. Jest ona ważnym meblem w salonie, ale nie może zajmować większości pomieszczenia. Im większy salon, tym większą kanapę możemy kupić. W naprawdę dużych salonach idealnie komponują się kanapy w kształcie L bądź U, wtedy w środku ustawiamy ławę pokojową, a na ścianach odpowiednio ustawiamy kredens, szafkę TV i inne niezbędne meble. Ważne, aby kanapa nie znajdowała się przy samej ścianie, a bardziej na środku pokoju, wtedy wygląda jeszcze efektowniej i stanowi prawdziwe serce salonu.

Kanapa dopasowana do stylu salonu

Aranżując wnętrze salonu wybieramy również jego styl. Podczas zakupu kanapy powinniśmy wziąć pod uwagę jaki styl panuje w salonie i dobrać do niego właściwą kanapę wypoczynkową. Do najpopularniejszych stylów wystroju wnętrz należy rzecz jasna styl skandynawski. Zastosowanie go we wnętrzu daje nam ogromne możliwości dekoratorskie. Oprócz prostych i jasnych mebli, w miejscu centralnym powinna znaleźć się jasna kanapa, najlepiej w ciepłych kolorach pastelowych bądź w delikatnych odcieniach szarości. Kanapy w stylu skandynawskim zwykle mają delikatne i stylowe nóżki, dzięki czemu mebel ma wygląd lekkiego i prostego dodatku do salonu.

Innym, równie znanym i eleganckim sposobem na wystrój wnętrza, jest styl angielski. Moda wraca na to co stare i piękne, dlatego duże kwieciste kanapy idealnie komponują się we wnętrzu ze stylowymi i zwykle rzeźbionymi meblami z drewna oraz kwiecistymi dodatkami w postaci zasłon, dywanów i kolorowych obrazów na ścianach. Jeżeli nie do końca przekonuje Cię wybór kanapy w kwiaty, możesz zdecydować się na mebel w jednolitym kolorze, pamiętając o zaokrągleniach i zdobieniach przy wykończeniu kanapy. Do stylu angielskiego pasują także wszystkie kanapy pikowane, dzięki którym mebel zyskuje wyjątkową elegancję.

kanapy do salonu
Kanapy do salonu z https://meble-bik.pl/pol_m_meble_kanapy-194.html

W większości domów panuje styl nowoczesny. Tutaj chodzi o minimalistyczny wystrój wnętrza, gdzie oczywiście znajduje się kanapa na środku salonu, duży telewizor zawieszony na ścianie, a oprócz kanapy gdzieś z boku ustawiona jest komoda bądź inny potrzebny mebel. Minimalizm nie oznacza, że salon ma być pusty, jednak nie warto zagracać go niepotrzebną ilością mebli i dodatków, do jakich zaliczają się chociażby nadmiernie ustawione poduszki dekoracyjne na kanapie.

Wybór kanapy ma znaczenie

Właściwie możemy powiedzieć, że kanapa jest głównym meblem w salonie. Od niej będzie uzależnione jak dużo czasu będziesz spędzał w salonie i jak się w nim będziesz czuł. Dlatego wybór stylu i koloru kanapy należy tylko do Ciebie, to ty masz czuć się wygodnie i komfortowo we wnętrzu, jakim jest salon, a kanapa powinna być centrum twojego codziennego wypoczynku.

Jaki kształt kanapy wybrać?

Jak już wspomnieliśmy, w przypadku kanapy mamy do wyboru tradycyjny prosty mebel, narożnik bądź kanapę w kształcę U. ta ostatnia znajduje swoje zastosowanie w naprawdę dużych salonach, zwykle jej wielkość przekracza metraż czterech metrów długości. Dlatego posiadając niewielkich rozmiarów salon w mieszkaniu w bloku, lepiej zdecydować się na prostą formę mebla do wypoczynku. Nie będziemy mogli położyć się tak wygodnie jak na narożniku, ale zyskamy odpowiedni wystrój wnętrza, co w perspektywie czasu i codziennego życia w niewielkim metrażu ma większe znaczenie.

Jeżeli bardzo zależy nam na kanapie w kształcie litery L, zawsze możemy wybrać tak zwaną kanapę z szezlongiem. Jest to wyjątkowo wygodny i modny mebel wypoczynkowy, obecnie coraz częściej kupowany do wnętrz mieszkalnych. Jego zaletą jest przede wszystkim wygodny wypoczynek przy niewielkiej ilości miejsca, jaką zajmuje w salonie.

sofa prawa

Redakcja

Na blogu znajdziesz szereg poradników, inspiracji i ciekawostek z zakresu organizacji ślubów, wesel, przyjęć okolicznościowych, jak również informacje i porady o szeroko pojętym stylu życia.

Przeczytaj także