4 zasady udanego reportażu ślubnego

foto pary młodej na mieście

Wykonanie dobrego reportażu fotograficznego ze ślubu jest zadaniem trudnym i stresującym. To zadanie, które możesz wykonać tylko raz, a wymagania pary młodej zazwyczaj są bardzo wysokie.

Zadbaj o stronę techniczną

Większość początkujących fotografów nie korzysta z pomocy drugiego fotografa. Jednak jeśli masz okazję, to zdecydowanie warto to zrobić. Po pierwsze, na pewno nie przegapisz ani jednego dobrego strzału, a po drugie będziesz mieć drugi zestaw sprzętu na wypadek nieprzewidzianych okoliczności. Napisz wiadomość do kilku fotografów z Twojego miasta z propozycją obopólnie korzystnej współpracy. Zadbaj o dodatkowe baterie. Energia baterii nie jest nieskończona. Pamiętaj, aby kupić zapasową baterię, a najlepiej dwie. Wesela najlepiej wykonywać na aparatach wyposażonych w dwa gniazda kart pamięci (na przykład Nikon D7000), ponieważ umożliwia to powielenie każdego zdjęcia, to znaczy jedno zdjęcie jest natychmiast zapisywane na dwóch kartach flash. Najlepiej jest wybrać karty o łącznej pojemności co najmniej 30 gigabajtów. Nie robić dużo zdjęć. Liczy się nie ilość, ale jakość.

Uważaj na szczegóły

Zdjęcia pary młodej z rodzeństwem, ojcem, matką czy najbliższymi przyjaciółmi z reguły są jednymi z najbardziej wzruszających. Staraj się nie przegapić tych momentów. Postaraj się, aby zdjęcie było zabawną częścią uroczystości, ale nie rzucaj się w oczy, jeśli to możliwe. Jest to szczególnie ważne podczas ceremonii i wygłaszania przemówień i toastów. W takich przypadkach używaj teleobiektywu. Pamiętaj, aby uchwycić szczegóły ślubu, takie jak obrączki ślubne, nakrycie stołu, tort weselny i tak dalej. Najpewniej panna młoda spędzała dużo czasu (może nawet ponad miesiąc), przygotowując się do tego ważnego dnia i śledząc każdą drobiazg, więc będzie zadowolona, jeśli zobaczysz te wszystkie ważne małe rzeczy i szczegóły.

Jasno opisz wszystko, co jest zawarte w twoich usługach

Aby uniknąć wszelkiego rodzaju problemów, skontaktuj się z klientami lub osobiście spotkaj się z nim, a także bardzo jasno i wyraźnie wypisz pełny zakres świadczonych usług i ich kosztów. Czy zdjęcia będą tylko w formacie cyfrowym? Ile godzin robisz zdjęcia? Ile kosztuje twoja praca? Czy robisz album ślubny?

Różnicuj zdjęcia

Zdjęcia ślubne wcale nie muszą być poważne. Zabawne momenty uchwycone na zdjęciu z pewnością zostaną docenione przez parę modą. Zawsze staraj się uchwycić nieoczekiwany moment. Specjalne minuty spędzone przez pannę młodą z rodzicami lub panem młodym, ich emocje i reakcje. Wyobraź sobie, że jesteś na swoim weselu! Pomyśl o tym, co na pewno chciałeś uchwycić? Zawsze zadawaj sobie to pytanie podczas fotografowania. Piękną ramą może być tłum ludzi nieostrych, przez które będą widoczne państwa młodzi. Ta metoda fotografowania sprawia, że widz czuje się częścią tego, co dzieje się na zdjęciu. Używaj okien, konstrukcji architektonicznych, roślin, ludzi – dzięki temu obraz będzie jeszcze bardziej romantyczny. Podczas samej ceremonii postaraj się usiąść bliżej pary młodej, ale nie powinieneś przeszkadzać gościom. Najważniejsze na ślubie są zdjęcia z wymianą pierścionków i pocałunkiem.

Redakcja

Na blogu znajdziesz szereg poradników, inspiracji i ciekawostek z zakresu organizacji ślubów, wesel, przyjęć okolicznościowych, jak również informacje i porady o szeroko pojętym stylu życia.

Przeczytaj także