Dekoracje domu na Wielkanoc

Wielkanoc

Wielkanoc nie jest świętem, które powodowałoby aż taki szal, jak Boże Narodzenie, ale przypada zdecydowanie przyjemniejszym okresie roku. Zwłaszcza w obecnych czasach, kiedy mroźne, białe Święta Bożego Narodzenia rzadko kiedy są czymś więcej, niż odległym wspomnieniem z dzieciństwa. Ciekawych dekoracji, jakie możemy przygotować na Wielkanoc nie brakuje, a wiele z nich to wyjątkowo ekscytujące propozycje.

Pisanki w nowym wydaniu

Wielkanoc to zawsze przede wszystkim pisanki. W swojej podstawowej formie są to dzisiaj jajka zafarbowane poprzez zanurzenie ich w kolorowej wodzie z barwnikiem, ale to nie musi być wcale wszystko, na co się skusimy. Takie malowanie może być bowiem jedynie wstępem do tworzenia wzorów za pomocą drapania. Różnego rodzaju tworzenie wzorów na pomalowanym jajku ograniczane jest tylko przez nasza kreatywność i może dać nam naprawdę ciekawe efekty.

Do jajka można też jak najbardziej coś przykleić. Istnieją specjalne naklejki zgrzewane termicznie, które nakłada się na jajko i wkłada do gorącej wody. Jest to rozwiązanie całościowe. Nożyczki, kolorowy papier i pędzelek z klejem mogą pomóc nam w stworzeniu jeszcze ciekawszych propozycji, na których pojawią się liście, zwierzęta i wiele innych opcji. Przyklejać do jajek można bardzo różne rzecz, często mocno odstające od samego jajka, dzięki czemu powstają małe dzieła sztuki.

Pieczemy ozdoby

Na Wielkanoc ozdoby można też po prostu upiec. Najpopularniejsza w tym celu jest tak zwana masa solna, którą produkuje się z mąki, soli i wody. Potem oczywiście takie wypieki można jeszcze dodatkowo przyozdobić lukrem lub różnymi naturalnymi dodatkami w postaci listków czy gałązek. Bardzo wiele radości dadzą już same wypieki, które przecież są jak najbardziej jadalne, więc będzie można je podbierać przez cały okres świąt.

Ozdoby w wydmuszkach

Na Wielkanoc wykorzystuje się wiele jajek. Zostają po tym skorupki. Co z nimi zrobić? Wyrzucić? Nie. Można je najpierw pomalować, ale nie trzeba, ponieważ ich zastosowanie będzie w pełni praktyczne. Mogą być stojakami na świece, ale jeszcze lepiej wypadną jako doniczki na przykład dla szczypiorku. W oparciu o nie można tworzyć całe stroiki.

matka i córka

Stroiki z gałązek

Osobną kategorią ozdób na Wielkanoc są stroiki z gałązek. Mogą być szalenie proste, ale można się też postarać o coś trochę bardziej złożonego.

W prostym wydaniu stroiki na Wielkanoc to gałązki, na których coś powiesimy. Najczęściej są to zdobione jajka, wycinanki króliczków i baranków oraz różnego rodzaju wstążki. Nie warto jest przesadzać z obwieszaniem takich gałązek, zwłaszcza jeśli uda nam się trafić coś zielonego. Tego typu stroiki mogą być małe. Ustawimy je wtedy na stole lub na szafce, dzięki czemu będą małym, przyjemnym akcentem. Coraz częściej jednak stawia się je na ziemi, powiększa się ich rozmiar i przyznaje rolę porównywalną niemal z choinka bożonarodzeniową. Nie należy jednak raczej wieszać na nich lampek. Znacznie lepiej sprawdzą się zielone elementy przypominające o rodzącej się za oknem wiośnie.

Redakcja

Na blogu znajdziesz szereg poradników, inspiracji i ciekawostek z zakresu organizacji ślubów, wesel, przyjęć okolicznościowych, jak również informacje i porady o szeroko pojętym stylu życia.

Przeczytaj także