Zapowiedzi przedślubne – ile kosztują i czy są obowiązkowe

kościelne zapowiedzi

Zapowiedzi przedślubne, to tradycja religijna, w której to ksiądz prowadzący ceremonię ślubną wygłasza formułę dotyczącą przyszłości i małżeństwa dwojga ludzi, zapowiada ceremonię ślubną i stosuje standardową formułkę, w której pyta o ewentualne przeciwwskazania do zawarcia związku małżeńskiego.

Jak to przebiega

Sama organizacja ślubu oraz wesela, jeśli ten ma się odbyć w obrządku katolickim, wymaga zrealizowania kilku obowiązkowych zadań, które nakłada na nas formuła zawarcia związku małżeńskiego przy udziale kościoła i z błogosławieństwem księdza. To między konieczność odbycia spowiedzi przedślubnej, a także ukończenia kursu małżeńskiego, bez którego żadna para nie zostanie dopuszczona do sakramentu małżeńskiego. Kolejnym elementem tego typu są właśnie zapowiedzi przedślubne. Są one jednym z warunków do dopuszczania do zawarcia związku w kościele katolickim. Odstąpienie od tego obowiązku jest możliwie jedynie w ściśle określonych przypadkach i może o tym zadecydować jedynie biskup, do którego wniosek o rezygnacje z zapowiedzi przedślubnych składa ksiądz, który będzie udzielać nam ślubu.

Zapowiedzi przedślubne – kiedy należy je wygłosić

Zapowiedzi przedślubne są zatem obowiązkowe dla tych wszystkich par, które chcą zawrzeć ślub kościelny lub konkordatowy. Wedle oficjalnej definicji zapowiedzi przedślubne są „publicznym ogłoszeniem zamiaru zawarcia związku małżeńskiego wobec miejscowej wspólnoty parafialnej”. Ich rodowód i tradycja wywodzi się z pewnego zwyczaju, w którym wesele i ślub nie były jedynie kwestią prywatną, a publiczną dla społeczności wiejskiej. Ta nie tylko uzyskiwała w ten sposób informacje dotyczące planowanego ślubu, ale też możliwość zgłoszenia swoich uwag, zastrzeżeń, zwłaszcza jeśli chodzi o stan cywilny państwa młodych. W czasach kiedy nie prowadzono rejestru zaślubin w sensie urzędowym, zdarzały się sytuacje, w których dana osoba ponownie wychodziła za mąż lub żeniła się, mimo faktu, że była już w związku małżeńskim. Zapowiedzi dawały czas stronom zainteresowanym na poinformowanie lokalnego księdza o takim fakcie. Współcześnie zapowiedzi przedślubne wymagane są przez Kodeks Prawa Kanonicznego bez względu na to, czy prowadzący przyszłą ceremonię ślubną ksiądz wie, czy są jakieś przeciwwskazania, czy też nie zdaję sobie z tego sprawy.

Jak dopełnić formalności

Na trzy miesiące przed ślubem należy udać się kancelarii parafialnej o dopełnić wszelkich formalności związanych z przedślubnymi zapowiedziami. Najpierw zostanie spisany protokół przedślubny. Potem narzeczeni otrzymają od księdza karteczki zaświadczające, że złożyli stosowane prośby o wygłoszenie zapowiedzi. Te powinny zostać ogłoszone najpóźniej na dwa tygodnie przed datą ślubu. Dodatkowo powinno się to wydarzyć dwukrotnie w trakcie dni świątecznych. Zapowiedzi powinny być wygłoszone w parafii panny młodej i pana młodego. W przypadku kiedy ślub odbywa się w parafii panny młodej, należy dostarczyć odpowiednie zaświadczenie od proboszcza z parafii pana młodego. Sama cena zapowiedzi przedślubnych zależy od reguł ustalonych przez proboszcza. Najczęściej opłata wynosi sto złotych.

Redakcja

Na blogu znajdziesz szereg poradników, inspiracji i ciekawostek z zakresu organizacji ślubów, wesel, przyjęć okolicznościowych, jak również informacje i porady o szeroko pojętym stylu życia.

Przeczytaj także