Jak przygotować i wydrukować zaproszenia na ślub lub wesele

wedding invitation

Huczne wesela wystawiane dla 500 i więcej gości nie należą do rzadkości, coraz częściej ludzie urządzają tego typu imprezy weselne. Przy takich ilościach kto by się przejmował 1000 zł oszczędności na drukowaniu zaproszeń ślubnych. Ten poradnik jest dla osób, które urządzają wesela w mniejszym rozmiarze i chcą troszkę zaoszczędzić pieniążków, aby zakupić coś do nowego wspólnego mieszkania.

Odpowiednio zaprojektuj zaproszenie

Jednym z najważniejszych elementów każdego zaproszenia jest odpowiednia czcionka. To ona oddaje klimat weselny, jak również jej wygląd świadczy o samych młodych, nawet z wykorzystanego kroju czcionki można próbować odgadnąć jakimi są ludźmi, ale mniejsza o tym, jak zatem najprościej zaoszczędzić na drukowaniu? To proste! Wystarczy zmienić czcionkę! Kilkanaście lat temu dokonano porównania poszczególnych krojów czcionek i oszacowano, który z nich jest bardziej ekonomiczny.

Jedną z najbardziej rozpowszechnionych czcionek jest Arial. Czcionka ma swoje lata, została zaprojektowana ponad 30 lat temu. W tamtych czasach kwestie ekonomiczne w drukowaniu nie były istotne, drukarki były czymś nowym, niecodziennym i fascynowano się ich możliwościami. O czcionkach typowo ekonomicznych usłyszeliśmy więcej dopiero na przełomie wieku, gdzie ludzie zaczęli bardziej zwracać uwagę na kwestie ekonomiczne i optymalne wykorzystanie tuszów do drukarek.

Aby zacząć oszczędzać na drukowaniu, wystarczy że zastosujesz ekonomiczniejszy krój czcionki. Z powszechnie dostępnych krojów mamy między innymi Calibri, która nie jest najpiękniejsza na wydrukach, ale pozwala sporo zaoszczędzić. W galerii fontów znajdziemy również czcionki zaprojektowane z myślą o ekonomiczności, tzw. eko-fonty robią dzisiaj furorę i wraz z innymi elementami, pozwalającymi generować oszczędności na drukowaniu, stanowią doskonałe uzupełnienie.

developer designing

Wybierz odpowiednią wielkość czcionki

Czy wiesz, że zmniejszając wielkość czcionki o 1 punkt możesz zaoszczędzić nawet do 2% na drukowaniu? Jest to kolejna prosta metoda na tanie drukowanie. Pamiętaj jednak, że podobnie jak to jest z krojami, także i tutaj wszystko na zaproszeniach musi się odpowiednio komponować, być jednym słowem czytelne, schludne. Trzeba rozważnie dobierać czcionki do przekazu i odbiorców. Można pogodzić ekonomiczność z wyglądem, ale nie zawsze jest to możliwe, wtedy należy mimo wszystko zrezygnować z frykaśnych ekonomicznych czcionek, na rzecz sprawdzonych, dobrze wyglądających fontów.

Używaj opcji drukowania

Na etapie przygotowawczym, jeśli chcesz sprawdzić jak będzie wyglądało zaproszenie po wydrukowaniu, użyj do szybkich wydruków trybu draft. Dzięki temu już na starcie zaoszczędzić sporo tuszu. Zaproszenia „do podglądu” nie muszą prezentować pełnej okazałości, kolorów, przejść itp. wystarczy, że prezentują koncepcję zaproszenia, a to dla większości użytkowników jest najważniejsze.

Drukując zaproszenia w czerni, warto też w opcjach drukarki wybierać ustawienia druku za pomocą tylko czarnego tuszu. Drukując w skali monochromatycznej możemy nawet nie zdawać sobie sprawy, że do druku wykorzystywane będą wszystkie dostępne pojemniki z tuszem. Warto przed wydrukiem odpowiednio skonfigurować oprogramowanie drukarki. Tusze kolorowe są droższe od czarnego, więc także i tutaj, tylko zmieniając ustawienia drukowania poczynimy konkretne oszczędności.

Stosuj alternatywne materiały eksploatacyjne

Na zakończenie warto wspomnieć o zamiennikach, które z każdym rokiem rosną w siłę i które można kupić w dowolnym sklepie internetowym z zamiennikami do drukarek. Niektórzy producenci dostępni na rynku polskim oferują wkłady, które jakością dorównują oryginalnym materiałom eksploatacyjnym. Tego typu tusze są droższe od innych zamienników z linii typowo ekonomicznych, ale i tak stosując zamienniki z górnej półki możemy sporo zaoszczędzić, szacunkowo między 30 a 40% – w przeliczeniu na koszt wydruku jednej strony A4. Oczywiście te wartości mogą być jeszcze wyższe, jeżeli kupujemy zamienniki w większych ilościach, wówczas możemy liczyć na atrakcyjne rabaty i darmowe przesyłki do paczkomatów. Czasem nawet w sklepie z zamiennikami możemy uzyskać całkiem pokaźne rabaty, szczególnie przy zamówieniach hurtowych.

Redakcja

Na blogu znajdziesz szereg poradników, inspiracji i ciekawostek z zakresu organizacji ślubów, wesel, przyjęć okolicznościowych, jak również informacje i porady o szeroko pojętym stylu życia.

Przeczytaj także