Zastanawiając się nad wszystkimi szczegółami zbliżającego się ślubu, przyszli małżonkowie starają się dokładnie obliczyć wydatki związane z tym ważnym wydarzeniem. Koszty wesela zawierają wiele szczegółów, których zaniedbanie może przekształcić je w prawdziwy koszmar.
Koszty wesela
Często marzenia przyszłych małżonków o efektownym ślubie są rozwiewane z powodu problemów finansowych. Obecnie wesele jest dość kosztowną przyjemnością. W zależności od tego, kto płaci za ślub i od tego, czy rodzice pomagają w weselu, problem można rozwiązać na następujące sposoby: Zacznij oszczędzać na ślub z góry. Pożądaną kwotę możesz zgromadzić w ciągu kilka lat. Możesz też skorzystać z pożyczki. Młodzi ludzie, którzy osiągnęli pełnoletniość, mogą wziąć pożyczkę w dowolnym banku. Udzielając pożyczki na ślub – bank oferują swoim klientom obniżone oprocentowanie. Innym rozwiązaniem, które z punktu widzenia młodych optymalne jest podzielenie kosztów, pomiędzy rodziny pana młodego i panny młodej.
Jak podzielić koszty?
W dzisiejszych czasach, gdy coraz więcej młodych ludzi, którzy już pracują, pracują, a nawet mają oszczędności, wchodzą w związek małżeński, tradycja płacenia za ślub całkowicie przez rodziców nie jest tak powszechne. Co więcej, przyszli małżonkowie wolą płacić za ślub we własnym zakresie, mając jednocześnie pełne prawo moralne, aby zorganizować je w sposób, który uznają za stosowny, i zaprosić tylko tych gości, których naprawdę chcą zobaczyć. To jednak nadal przywilej, na który nie każdego stać.
Nie ma specjalnych regulacji, które decydowałyby o tym, kto powinien zapłacić za to, co jest w trakcie przygotowań do ślubu. Tradycyjnie uważano, że rodzina oblubieńca powinna zapłacić za ucztę weselną, ponieważ rodzice przygotowali posag dla panny młodej, który zaczęli zbierać dla dziewczynki, począwszy od urodzenia. W niektórych kulturach uważano, że rodzice panny młodej powinni zapłacić za ślub, ponieważ pan młody będzie ją wspierać przez całe życie. We wschodniej Polsce nadal istnieje tradycja, zgodnie z którą pan młody musi kupić pannie młodej sukienkę, buty i welon, a pozostałe wydatki są podzielone między rodziny na pół. Dzisiaj wydatki na ślub można rozłożyć na wiele sposobów.
Rodzice pana młodego i panny młodej płacą za ślub
Ta opcja ma miejsce, gdy państwo młodzi, nie mają oszczędności i nie są w stanie zapłacić za uroczystość. Oczywiście w tym przypadku możesz zorganizować bardzo skromny ślub. Jednak sami rodzice często nalegają, aby było to wielkie święto. Wydatki można podzielić dokładnie na pół lub proporcjonalnie do liczby gości zaproszonych na wesele. Są sytuacje, kiedy liczba krewnych i przyjaciół panny młodej znacznie przewyższa liczbę gości pana młodego i odwrotnie.
Rodzice jednego z przyszłych małżonków płacą za ślub
Ta opcja jest możliwa, gdy rodzice jednego z małżonków znajdują się w lepszej sytuacji finansowej niż rodzice drugiego małżonka, lub w przypadku, gdy tylko jedna ze stron nalega na ślub.
Państwo młodzi płacą za ślub
W przypadku, gdy przyszli małżonkowie zarabiają pieniądze, czasami wolą wziąć na siebie wszystkie koszty. Podobnie jak w przypadku pierwszej opcji, wydatki dzielą się równo lub proporcjonalnie do liczby gości. Jeśli jednak rodzice nalegają na zapewnienie co najmniej minimalnej pomocy, mogą na przykład zapłacić za suknię panny młodej i garnitur pana młodego. Często rodzice panny młodej płacą jej suknię ślubną w prezencie.